Karty kredytowe są dziś bardzo popularne. Płacimy nimi w sklepach, robimy zapłatę za usługi, stajemy się dzięki nim właścicielami kolejnych sprzętów. Karty kredytowe wybiera wielu ludzi, ale nie wszyscy potrafią w mądry i odpowiedni sposób się nimi posługiwać. Na pewno warto więc przed wyborem karty zobaczyć, jakie jest jej działanie.
Jeśli porównamy kartę kredytową do sejfu, trafimy idealnie. Wybieramy pieniądze, kiedy ich potrzebujemy, a na koniec okresu rozliczeniowego, całą kwotę wpłacamy z powrotem, aby nie być stratnym. Jeśli korzystamy z karty debetowej, wybieramy z banku nasze pieniądze, jeśli z karty kredytowej, wtedy płacimy z pieniędzy banku. Chcąc wziąć w banku kartę kredytową, powinniśmy dokładnie prześledzić temat. To zawsze są pieniądze, które musimy do banku zwrócić. Dowiedzmy się, na ile dni możemy je pożyczyć, aby nie płacić odsetek, jakie jest oprocentowanie zadłużenia, jeśli przekroczymy limit, co możemy dzięki takiej karcie zyskać. Płacimy kartą w sklepach, biurach, centrach i innych miejscach, w których należy dokonać płatności za towary lub usługi. Mamy okres rozliczeniowy, w którym tą kartą płacimy. Po nim otrzymujemy zestawienie i termin spłaty kwoty, jaką pożyczyliśmy. Jeśli spłacimy w danym terminie, nie płacimy nic więcej, jak tylko tą kwotę zapożyczoną, jeśli termin się przesunie, naliczane są odsetki, które musimy z należnością główną zwrócić. Zazwyczaj okres spłaty zadłużenia to okres spłaty, czyli 30 dni+20 dni dodatkowe, a więc mamy 50 dni, aby zapłacić bez odsetek to, co pożyczyliśmy. To, o czym jeszcze trzeba pamiętać. Jeśli kartą kredytową wypłacamy pieniądze z bankomatu, wówczas odsetki naliczane są od razu, od tego samego dnia. Warto więc dwa razy się zastanowić, czy te pieniądze na pewno są nam potrzebne.
Jeśli w dobry sposób obsługujemy kraty kredytowe, wówczas wcale nie musimy popaść w lawinę długów i problemów. Wystarczy przede wszystkim znać zasady działania kart, by teorię w odpowiedni sposób przełożyć na praktykę.