Spółka europejska (societas europaea - SE) odgrywa we wspólnotowym obrocie gospodarczym znaczącą rolę. Jest to bowiem ponadnarodowa forma prawna spółki. Najogólniej mówiąc jest to bardzo dogodna forma prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza obszar jednego państwa.
Struktura prawna oraz zasady funkcjonowania spółki europejskiej ujęte są w prawie wspólnotowym. SE podlega zarówno prawy wspólnotowemu jak i prawu państwa członkowskiego w którym znajduje się siedziba spółki. Jest to europejska odmiana spółki akcyjnej. Spółka Europejska regulowana jest w rozporządzeniu Rady (WE) Nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej, a także w dyrektywie 2001/86/WE dotyczącej statutu spółki europejskiej w odniesieniu do pracowników (akty opublikowane zostały w Dz. urz. UE Nr L 294 z 10 listopada 2001 r. W prawie polskim spółki europejskiej dotyczą ponadto regulacje ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu gospodarczym i spółce europejskiej (Dz. U. Nr 62 poz. 551 z późn. zm.).
W ten sposób stwarzane są zatem warunki do rozwoju działalności gospodarczej na terytorium całej Unii Europejskiej. Jak to jest np. w Szwecji odsyłam tutaj: https://www.lankredit.com
Najważniejsze cechy spółki europejskiej to:
- osobowość prawna
- wyłączenie odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki
- podzielony na akcje kapitał zakładowy spółki
- korporacyjny charakter organów SE.
Jednocześnie spółka europejska posiada pewne specyficzne cechy, które odróżniają ją od spółki akcyjnej. Należą do nich przede wszystkim:
- Źródła prawa
- wymóg posiadania siedziby na terytorium Unii Europejskiej (w tym samym państwie, w którym znajduje się zarząd spółki
- status personalny
- możliwość przeniesienia siedziby na terytorium innego państwa członkowskiego UE
- wysokość kapitału zakładowego wynosi minimum 120 000 euro
- możliwość prowadzenia rachunkowości spółki w euro.
Istnieją różne sposoby, w jaki podmioty prawa mogą utworzyć spółkę europejską (przy czym najszerszy dostęp do tej formy prawnej mają krajowe spółki akcyjne). Przede wszystkim SE może zostać założona poprzez połączenie się spółek akcyjnych, a także poprzez przekształcenie się spółki akcyjnej w spółkę europejską bądź utworzenie zależnej spółki akcyjnej oraz utworzenie holdingowej SE.
Hanna Bukowska L.L.M.
Komentarze
Redaktor
Wiekszośc artykułów prawniczych pisze prawnik - Hanna Bukowska L.L.M.
tomek
H.