nagłówek

Miejsce zamieszkania dziecka

Problem miejsca zamieszkania (pobytu) dziecka w zasadzie nie wydaje się budzić wątpliwości. Najogólniej mówiąc dziecko mieszka tam gdzie jego rodzice. Jest to reguła, która jednak staje się nieaktualna w sytuacji faktycznego rozpadu związku małżeńskiego rodziców dziecka.  Jeśli małżeństwo przeżywa kryzys i w jego efekcie dochodzi do rozstania rodziców (np. jedno z małżonków wyprowadza się) wówczas na plan pierwszy wysuwa się problem pobytu dziecka (dzieci).

W sytuacji, gdy małżonkowie podejmą decyzję o rozwodzie bądź separacji kwestia zamieszkania dziecka rozstrzygnięta zostanie również w postępowaniu sądowym.  Jednak nie zawsze strony od razu decydują się na rozstrzygnięcie o charakterze definitywnym. Nierzadko bowiem małżonkowie mimo że rozstają się faktycznie, to jednak nie śpieszą się z uporządkowaniem tych spraw. Wtedy pojawia się problem związany z zamieszkiwaniem dzieci. Dobrze jeżeli rodzice są w stanie porozumieć się i odpowiedzialnie (kierując się dobrem małoletnich!) zdecydować o ich dalszym miejscu pobytu. Jednakże nie zawsze ma to miejsce. Zdarzają się sytuacje, gdy do sądu wpływają wnioski o ustalenie miejsca pobytu dziecka. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy władza rodzicielska nadal w sposób nieograniczony przysługuje obojgu rodzicom.

W myśl obowiązujących przepisów w takiej sytuacji sąd kieruje się kwestią faktycznego przebywania dziecka. Oznacza to, że miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego w praktyce dziecko przebywa (przy czym „przebywanie” należy traktować jako okoliczność faktyczną).

Należy podkreślić, że wnioski tego typu są bardzo problematyczne i jedynie w sposób połowiczny próbują rozstrzygnąć kwestię opieki nad dzieckiem.  Aby właściwie rozstrzygnąć gdzie dziecko powinno stale przebywać (przy którym z rodziców) należy bowiem po prostu uregulować kwestię wykonywanie władzy rodzicielskiej, za którą idzie uregulowanie miejsca zamieszkania dziecka.

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że w myśl o obowiązujących przepisów, można mieć jedynie jedno miejsce zamieszkania. Dotyczy to zarówno osób niepełnoletnich (podlegających władzy rodzicielskiej), jak również osób dorosłych.

 

Hanna Bukowska LL.M.

Komentarze

+1

Prawnik

Zameldowanie ma na celu wskazanie miejsca pobytu danej osoby, więc należy dokonać wyboru (uwaga: miejsce wykonywania pracy jest tutaj bardzo ważnym elementem!). Problem, który Pani opisuje ma dziś charakter dość powszechny - pobyt i praca bez ewidencji....
+1

Ewa

Witam, mieszkam od poniedziałku do czwartku w moim mieszkaniu w mieście (tam pracuję), od piątku do niedzieli w moim domu na wsi (tam mam gospodarstwo rolne). Jakie jest moje miejsce zamieszkania? Gdzie powinnam rozliczać się z fiskusem? Gdzie powinnam być zameldowana? Czy mogę oczekiwać zameldowania w obu miejscach? Pozdr. Ewa

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Porady prawne

Kontakt

Temida Group International Consulting - Capitalis

Siedziba firmy:

ul. Dąbrowskiego 19a/13
41-500 Chorzów

e-mail: info@capitalis.pl
Tel.: (032) 72 76 279

Pomoc i doradztwo przy udzielaniu kredytów i pożyczek.
Porównanie kilkunastu największych banków komercyjnych w Polsce, SKOK-ów i parabanków.

Najniższe oprocentowanie i koszty kredytu na podstawie zawsze aktualnych danych przesyłanych bezpośrednio z banków i instytucji finansowych.

Doradztwo prawne, ubezpieczenia i pomoc przy uzyskaniu odszkodowań powypadkowych.

siedziba firmy capitalis - tgic

 

Ostatnie komentarze

  • Alimenty dla eks-małżonka
    Karonka 29.06.2024 18:14
    W tym wypadku zdecydowanie warto się skonsultowa ć z prawnikiem. W podobnej sprawie pomogli mi prawnicy ...
     
  • Skarga pauliańska
    Bodek 10.04.2024 07:44
    Nie.
     
  • Zasady reklamacji artykułów (produktów) spożywczych.
    Anetka 30.12.2022 09:38
    Ja zawsze pilnuję tego co kupuję :)uważam że trzeba zawsze reklamować towar, gdy coś jest nie tak.
     
  • Zasady reklamacji artykułów (produktów) spożywczych.
    Konsumentka 20.12.2022 10:47
    Z tą reklamacją towarów spożywczych, to w praktyce bywa różnie... A ludzie nie chcą się denerwować ...
     
  • Czy rzeczywiście można stracić prawo jazdy z powodu długów alimentacyjnych?
    Danka 03.12.2022 15:09
    Łatwiej za niepłacenie alimentów trafić do więzienia: https://pamietnikwindykatora.pl/nieplacone-alimenty-kara-pozbawienia-wolnosci/ ...
     
  • Ubranka dla dzieci - ręcznie szyte dla niemowląt i noworodków
    Klaraz 22.04.2022 18:55
    Żeby jeszcze te ręcznie szyte ubranka były w atrakcyjnych cenach to pewnie bym się skusiła :-)
     
  • Zasady dotyczące reklamacji mebli wykonanych na zamówienie - o czym należy pamiętać
    Konsumentka 11.04.2022 07:44
    No tak, zakup mebli na zamówienie jest trochę bardziej skomplikowany.. . Często takie sprawy kończą się ...
     
  • Spółka europejska – ogólna charakterystyka
    Redaktor 06.04.2022 21:04
    Wiekszośc artykułów prawniczych pisze prawnik - Hanna Bukowska L.L.M.
Copyright © 2024, Capitalis.pl All Rights Reserved.